Nasz profil YouTube Projekty Unijne fundusz czyste powietrze
Środowisko 23 września 2021

EKO GMINA: Zero waste – nie wyrzucaj, wykorzystaj!

EKO GMINA: Zero waste – nie wyrzucaj, wykorzystaj!

„Zero waste” to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Jego istotą jest również odzyskanie produktów, np. opakowań i ich ponowne wykorzystanie. Ponieważ bardzo wiele z nich można skutecznie zagospodarować już w domu, właśnie w nim zaczyna się sens recyklingu. Większość towarów wykonana jest bowiem z plastiku, szkła, aluminium czy metalu, które można poddać segregacji i recyklingowi. Poniżej kilka przykładów tego, jak przedłużyć można "życie" poszczególnych produktów i odpadów:
- plastikowe butelki - można z nich wykonać doniczki, ozdoby świąteczne, stojaki do biżuterii, organizery do kredek i innych art. plastycznych czy też wykorzystać w zabawie z dziećmi np. do budowy zabawek (samolotów, samochodów, itp.),
- szklane butelki – doskonale nadają się do wykonania wazonów czy świeczników,
- zużyta odzież – można ją wykorzystać jako ścierki, legowisko dla psa lub kota.
Ograniczenie produkcji odpadów poprzez ich ponowne wykorzystanie oraz odpowiednią segregację, a tym samym świadome zakupy, mają ogromne znaczenie przede wszystkim dla nas samych. Jak usłyszeć możemy bowiem w filmie "Życie na naszej planecie" Davida Attenborough - najsłynniejszego przyrodnika świata i legendarnego dokumentalisty „...tu nie chodzi o ratowanie naszej planety. Chodzi o ratowanie nas samych”
#EKOGMINAKROBIA