Cześć Ich pamięci!
21 października 1939 roku, na krobskim rynku, rozstrzelanych zostało 15 synów krobskiej i pępowskiej ziemi.
Zginęli ojcowie, mężowie i bracia:
- Jan Borowski, Antoni Bóhm, Marceli Chudy, Kazimierz Sonnenberg, Julian Łoniewski, Henryk Pawlicki oraz Jan Trawiński z Krobi,
- Wojciech Cholewiński z Ziemlina,
- Stanisław Gil z Niepartu,
- Józef Korytowski z Chwałkowa,
- Mariusz Sumiński z Kuczyny,
- Franciszek Wolny z Karca,
- Feliks Poprawa, Jan Szczurny i Walenty Walczak z Pępowa.
Zbrodnia, która została popełniona na krobskim rynku przez oprawców spod znaku swastyki, była ogniwem w łańcuchu mordów popełnionych na ludności 12 miast wielkopolskich w dniach 20 i 21 października 1939 roku w ramach operacji Tannenberg.
W 85. rocznicę tych tragicznych wydarzeń społeczeństwo gminy Krobia uczciło pamięć o rozstrzelanych uczestnicząc m.in. w uroczystości zorganizowanej na cmentarzu parafialnym w Krobi, gdzie znajduje się mogiła ofiar tej wojennej zbrodni. Wcześniej władze samorządowe złożyły również wieniec na krobskim rynku, który był niemym świadkiem wydarzeń z 21 października 1939 roku. Na krobskiej nekropolii wieńce i kwiaty złożyli m.in. Senator RP Wojciech Ziemniak, Poseł na Sejm RP Jan Dziedziczak, asystent Ministra Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesława Szczepańskiego Dawid Górski, a także delegacje samorządu gminnego i powiatowego, placówek oświatowych oraz organizacji społecznych i zawodowych. Nie zabrakło również wspólnego odśpiewania hymnu narodowego oraz Roty. Z cmentarza zgromadzeni przeszli do kościoła pw. św. Mikołaja w Krobi, gdzie odprawiona została Msza święta w intencji Ojczyzny i rozstrzelanych. Tegoroczne uroczystości zakończyły się w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym KROB_KULT, gdzie obejrzeć było można okolicznościową wystawę oraz porozmawiać m.in. o historii naszej Ojczyzny, także tej "małej" - gminy Krobia.
Foto_facebook